Як пережити разом карантин без агресії, радять фахівці

gazpostach

Як пережити разом карантин без агресії, радять фахівці

Самоізоляція та карантин — час, коли ми 24/7 знаходимося в одному приміщенні зі своєю родиною. Також це час, коли люди, які зазнають домашнього насильства, перебувають поруч з кривдником постійно, фактично не маючи змоги залишити своє помешкання, пише на своїй сторінці медик Уляна Супрун. Спалахи насильства в сім’ях зараз збільшилися по всьому світу.

В Україні кількість звернень щодо домашнього насильства зросла майже вдвічі у перший місяць карантину, у порівнянні з попередніми місяцями, повідомляє ГО "Ла Страда-Україна"https://bit.ly/3d8jH2I Зокрема, тут вказують, що сьогодні від домашнього насильства часто страждають сім'ї заробітчан, що повернулися з-за кордону.

Тенденцію до зростання кількості випадків насильства можна було б пояснити тим, що ми сидимо в чотирьох стінах, маємо додатковий стрес через вимушену соціальну ізоляцію і неможливість бачитися з друзями та близькими, як раніше. Можна було б, але ні. Адже ніщо не може виправдати насильства.

Як саме карантин підвищує ризики домашнього насилля?

Загалом, кожна третя жінка або дівчинка хоча б раз у житті стає жертвою фізичного або сексуального насильства. І найчастіше насильство здійснює партнер. https://bit.ly/3dbiTtX Також від насильства можуть потерпати діти, чоловіки та люди літнього віку.

Насильство може мати різні прояви: побиття, примус до сексу чи зґвалтування, психологічний тиск, наприклад, заборона працювати чи мати власне життя поза родиною, переслідування та домагання, сексуальна експлуатація.

Пандемія, з якою зараз стикнувся весь світ, закрила багатьох у домівках разом з людьми, що можуть вчиняти насильство. Вдома ситуація може бути напруженою і через фінансові труднощі, вживання алкоголю, постійну присутність членів родини у квартирі та брак можливості жити у звичному ритмі свого життя, немає повноцінної змоги вийти на вулицю, відволіктися, зустрітися з друзями. Через це між людиною, що вчиняє насильство, та її жертвою зникли бар’єри.

Ті, хто схильні вчиняти насильство, можуть використовувати ситуацію з карантином на свою користь: збільшувати свою владу та контроль, аби обмежити доступ як до матеріальних, так і до соціальних благ. Зокрема, унеможливити пересування, використання продуктів першої необхідності тощо.

Також вони можуть обмежувати своїх жертв у спілкуванні, підтримці та в доступі до психологічної допомоги від близьких людей та фахівців. У людей, які потерпають від домашнього насильства, зникла можливість бачитися з тими людьми, які могли раніше підтримати їх, а подзвонити їм та поговорити про проблему часом неможливо.

ВООЗ підготувала документ про насилля над жінками під час пандемії  https://bit.ly/2VShrXy Окрім всього, там є і поради щодо того, як може діяти уряд, система охорони здоров’я та громадські організації.

Що робити, якщо ви переживаєте домашнє насильство?

Будьте свідомі того, що соціальна ізоляція може вплинути на психологічний стан вашої родини та/або вашого партнера. Ніхто не винен у тому, що через пандемію COVID-19 ми певний час мусимо жити в нових реаліях.

Зменшіть джерела стресу. Читайте новини лише на офіційних джерелах, не витрачайте на це заняття цілий день. Підтримуйте зв’язки з рідними та близькими, які можуть вас вислухати та підтримати (як морально, так і практично).

Візьміть під контроль те, що можете контролювати. Дотримуйтеся “докарантинного” графіку дня настільки, наскільки це можливо. Займайтеся спортом та спіть достатньо.

Якщо ви знаєте, що насильство може вчинятися у стані алкогольного сп’яніння, позбавтеся алкоголю вдома.

Складіть план безпеки у разі посилення домашнього насильства. Тримайте документи, гроші та речі першої потреби в одному місці. Переконайтеся в тому, що маєте до кого звернутися з проханням по допомогу та знаєте, як можете вийти з дому у разі небезпеки.

Зберіть необхідну інформацію про “гарячі” лінії з протидії домашнього насильства, найближчі відділки поліції, притулки та служби підтримки. Переконайтеся, щоб ваш партнер або члени сім’ї не знали про вашу схованку.

Як кожен із нас може допомогти у випадку вчинення насильства:

 Не мовчати, якщо ви або ваші близькі стали жертвами насильства. Говорити про це не соромно, а потрібно. Покроковий план дій тут: http://bit.ly/37CpfR6

Підтримувати людей, які стали жертвами насильства — за потреби надавати психологічну, матеріальну та юридичну допомогу. Зрештою, щонайменше допомогти знайти контакти притулку для жертв насильства або поговорити з людиною, аби вона не мовчала, запропонувати план дій.

Важливо подбати про дітей, якщо вони стали жертвами чи свідками домашнього насильства. Страх та інші емоції, які переживає дитина, можуть відгукнутися серйозними проблемами з психікою, із соціальними навичками та негативно вплинути на стосунки дитини з іншими людьми в майбутньому. З дитиною обов’язково має попрацювати психолог, аби допомогти пережити та переосмислити цей травматичний досвід.

Куди звертатися у разі вчинення насильства?

102 — Національна поліція України

1547 — Урядова лінія з протидії домашньому насильству (працює у тестовому режимі)

0 800 500 335 (безкоштовний номер для стаціонарного телефона) / 116 123 (безкоштовно з мобільного) — Національна “гаряча” лінія з протидії домашньому насильству

0 800 500 225 / 116 111 — Національна “дитяча” гаряча лінія

0 800 213 100 — Єдиний контакт центр системи безоплатної правової допомоги

Якщо ви чуєте, що ваші сусіди гучно сваряться і сварка переходить у насильство, зателефонуйте в поліцію. Людина, яка потерпає від насильства, не завжди може або готова викликати поліцію самостійно.

Не варто вважати, що це не ваша справа, а родина розбереться сама. Дуже часто людина, над якою вчиняють насильство, боїться чи соромиться це визнати і готова навіть терпіти. Так не має бути.
Отримуйте найсвіжіші новини у соцмережах:

Facebook

Twitter

Ознайомлений(а)