Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) підтверджує появу рідкісних побічних ефектів після щеплення вакциною AstraZeneca.

Про це йдеться у заяві на сайті EMA щодо щеплення вакциною Vaxzevria (раніше відомою як вакцина AstraZeneca).

"Європейське агентство з лікарських засобів нагадує спеціалістам в галузі охорони здоров'я і особам, які приймають вакцину, про необхідність враховувати ймовірність дуже рідкісних випадків утворення тромбів разом з низьким рівнем тромбоцитів у крові впродовж двох тижнів після вакцинації", - йдеться в повідомленні.

Зауважується, що наразі більшість таких випадків зафіксовано у жінок віком до 60 років у період двох тижнів після вакцинації.

"Враховуючи наявні на цей час дані, конкретні фактори ризику не були підтверджені", - сказано в повідомленні.

Водночас в ЕМА наголошують, що загальні переваги вакцини від COVID-19 перевищують ризики від побічних ефектів.

"COVID-19 пов'язаний з ризиками госпіталізацій та смерті. Повідомлювана комбінація тромбів і низького рівня тромбоцитів зустрічається дуже рідко, а загальні переваги вакцини у запобіганні коронавірусу перевищують ризики побічних ефектів", - наголосили в EMA, передає lb.ua.

Згустки крові виявляли у венах головного мозку та очеревині (тромбоз внутрішніх вен) і в артеріях разом із низьким рівнем тромбоцитів, подекуди - з кровотечами.

Комітет дослідив 62 випадки тромбозу в мозку і 24 випадки тромбозу внутрішніх вен, які були зареєстровані в базі ЄС. 18 випадків закінчилися летально. У ЄС і Великій Британії загалом цим препаратом щепили близько 25 мільйонів людей.

Агентство радить негайно звернутися до медиків, якщо після вакцинації з'явилися такі симптоми:

  • задишка
  • біль у грудях
  • набряк у нозі
  • тривалий біль у животі
  • неврологічні симптоми
  • головний біль і погіршення зору
  • крихітні плями крові під шкірою поза місцем ін'єкції

У EMA наголосили, що вакцина Vaxzevria ефективно запобігає коронавірусу та зменшує ризики госпіталізації та смерті.