У Бережанському лісі знайшли бідон з документами (фото)

gazpostach

У Бережанському лісі знайшли бідон з документами (фото)

Старший науковий співробітник Бережанського краєзнавчого музею Микола Проців показує бідон, що став своєрідним архівом для зберігання документів українських повстанців. Фото Миколи Шота

Старший науковий співробітник Бережанського краєзнавчого музею Микола Проців показує бідон, що став своєрідним архівом для зберігання документів українських повстанців. Фото Миколи Шота

У Бережанському краєзнавчому музеї, що на Тернопіллі, виставили бідон з-під молока. Понад 60 років він пролежав у землі. Цей бідон добряче взявся іржею, але зберіг документи національно-визвольного руху, а отже, правду української борні, пише "Урядовий кур'єр".

Його четверо жителів села Куропатники знайшли торішнього березня в лісі, оповитому повстанською славою. Знахідку передали в Центр досліджень визвольного руху. За словами керівника архіву установи Андрія Усача, можна твердити про шість тисяч документів. Їхню цілковиту реставрацію обіцяють закінчити до кінця цього року. Нині відновили лише 15% матеріалів, які одразу описують та переводять в електронний формат, аби згодом розмістити в Інтернеті.

У цій посудині підпільники заховали документи референтури Служби безпеки ОУН Бережанського надрайону за другу половину 1940-х — початок 1950-х років. У них розповідається зокрема про боротьбу повстанців з радянськими органами держбезпеки та більшовицькою агентурою. Є протоколи допитів, у тому числі й кримінальних злочинців.

Велике зацікавлення дослідників викликав і часопис «Шевченківець» 1947 року. Як каже Андрій Усач, це перший і, очевидно, єдиний випуск цього журналу. Зібрано тут і відомості про загиблих героїв-повстанців.

Понад сто некрологів збереглися й в іншому бідоні. Примітно, що його знайшли на лісовому масиві цього року в сусідньому Козівському районі. Матеріали стосуються діяльності Бережанського надрайону ОУН.

Дослідники отримали масив документів, що відображають боротьбу українців на окремо взятій території. Щоправда, архівних документів у «козівському» бідоні заховали значно менше, ніж у «бережанському», але теж важливих. Цікаво, що хтось їх ретельно посортував, пронумерував, акуратно склав у бляшану посудину. Вони й краще збереглися.

У цьому металевому сховку була і суто внутрішня документація Служби безпеки ОУН: звіти, накази, протоколи допитів, картотека агентів тощо. Документи створені впродовж 1945—1949 років. Є кілька видань, які побачили світ у Польщі в міжвоєння й розповідають зокрема про українського громадського та політичного діяча Михайла Грушевського, команданта Українських Січових Стрільців, а згодом головнокомандувача Української Галицької армії генерала-четара Мирона Тарнавського.

Останнім часом на Тернопільщині дедалі частіше з’являються повідомлення про знайдення в бідонах документів українського опору. Скажімо, торішнього квітня в Шумському районі теж пощастило дістати з-під землі металевий сховок. Як твердять дослідники, його 1951 року закопали підпільники під час відступу. Знайдений архів містив майже 250 матеріалів другої половини 1940-х. А ось у селі Біла Чортківського району три роки тому бідон вдалося знайти за допомогою металошукача — дехто з жителів знав, де саме повстанці сховали документи.

Про закопаний повстанський архів у с. Озерна Зборівського району вирішив розповісти односельцям і Софрон Кутний. Щоправда, таємницю він розкрив аж 2004 року. Це стало сенсацією. В історію він увійшов як «озернянський архів». Майже чотири тисячі різних матеріалів підпільники спресували в нього. Нині ці документи — у фондах Державного архіву Тернопільської області. Багато з них було оприлюднено в «Літописі УПА» — серії книг, де публікують матеріали з історії української борні.

Андрій Усач припускає: «бідонні» архіви знаходять найбільше саме на Тернопіллі тому, що в 1940-х там діяв керівник СБ ОУН генерал безпеки УПА Микола Арсенич. Очевидно, він серйозно ставився до зберігання документів українського опору.
Отримуйте найсвіжіші новини у соцмережах:

Facebook

Twitter

Ознайомлений(а)