Різдво Христове: звичаї і традиції святкування в Україні

gazpostach

Різдво Христове: звичаї і традиції святкування в Україні

Фото - з мережі Інтернет

Різдво Христове — це красиве і наповнене звичаями і традиціями свято, яке в Україні заведено відзначати з розмахом. СТБ зібрали основні традиції та звичаї святкування Різдва Христового в Україні, а також традиції святкування Святого вечора. Читайте докладніше.

Церква з давніх часів зараховувала святкування Різдва до найвеличнішої події — народження Ісуса Христа. Віряни шанують це свято і намагаються дотримуватися всіх звичаїв і традиції, які складалися століттями. Але в Україні навіть не дуже віруючі люди люблять різдвяний період і не проти зануритися у відповідну атмосферу. А все тому, що на Різдво з психологічно зрозумілих причин у повітрі витає атмосфера добра, люди збираються за сімейними столами, дарують один одному подарунки, кажуть гарні тости і проводять час із задоволенням, відпочиваючи і насолоджуючись моментом. І ще, можливо, для деяких людей причиною такого позитивного ставлення до Різдва в сучасній Україні є додаткові вихідні.

Рождество 2019 обычая и традиции праздника

Вважається, що багато звичаїв і традицій Різдва в Україні перетинаються з язичницькими обрядами. Наприклад є теорія, що Ісус Христос народився взагалі не в холодну пору року. А святкувати різдво 25 грудня (7 січня за новим стилем) стали тільки тому, що в цей період часу язичниками відзначалося свято Народження Сонця Правди і збільшувався світловий день. Крім цієї теорії, є ще кілька, але віряни і церква схиляються до того, що саме ввечері 7 січня, з появою першої зірки на небі, у Віфлеємі народився Ісус Христос, і віфлеємським пастухам про це повідомив ангел з небес. Ті звичаї і традиції на Різдво і Святвечір в Україні, які збереглися і до сьогодні, ми зібрали в список, щоб, плануючи своє свято, ви нічого не пропустили!

Звичаї і традиції на Святий вечір

 1. Святий Вечір — передує Різдву і є останнім днем ​​посту.
 2. На Святий вечір заведено готувати 12 страв, але всі вони повинні бути приготовлені без молока, масла, сметани і яєць, тобто пісні страви.
 3. У Святий вечір на столі обов’язково має бути кутя.
 4. Також прийнято кутю відносити своїм хрещеним батькам в цей вечір. Хрещені у відповідь на принесену кутю або, як це ще називають, вечерю, зазвичай дарують подарунки, гроші чи частування у відповідь.
 5. Бажано, щоб за столом у Святвечір збиралася вся родина.
 6. Цього вечора прийнято поминати всю покійну рідню.
 7. Бажано, щоб в Святий вечір вечеря починалася з внесення в будинок снопа пшениці або жита. Цей сніп називають ще дідухом, колядою або дідом, і він уособлює добробут сім’ї. Сніп ставлять в кутку столу зі стравами.
 8. Також на столі у Святий вечір обов’язково повинна бути свічка, і її запалювати повинен господар будинку.
 9. За стіл в Святий вечір потрібно сідати тільки з появою першої зірки на небі.
 10. Бажано перед тим, як почати вечеряти, прочитати молитву «Отче наш».
 11. Під час вечері заборонено багато і голосно розмовляти, а також виходити з-за столу.
 12. Неодруженим парубкам і незаміжнім дівчатам не можна сідати на кут стола, а то залишаться без пари.
 13. Страви не можна запивати водою, тільки узваром.
 14. Поки вечеря не підійде до кінця, заборонено виходити з-за столу і особливо з дому, щоб не впустити нечисту силу в дім.
 15. Обов’язково спробувати трохи від кожної з 12 страв, а ось сильно наїдатися і з’їдати страви цілком не можна – а то холодильник буде порожнім весь рік.
 16. Також є звичай у Святвечір ділитися просвирою, або скибочками хліба з медом. Господар повинен обійти кожного члена сім’ї і пригостити його, сказавши побажання від себе конкретно цьому родичу.
 17. Оскільки вважається, що в Святий вечір кожна тварина може розмовляти з Богом, то господарі повинні обійти все своє господарство (собак, котів, коней, корів, свиней тощо). Необхідно подякувати кожній тварині та пригостити чимось смачним, щоб при розмові з Богом тварина відповіла, що їй добре живеться у цього господаря.
 18. Також серед звичаїв і традицій на Різдво прийнято колядувати.

Звичаї і традиції на Різдво

 1. З самого ранку на Різдво прийнято ходити із зіркою по домівках, співаючи колядки.
 2. При колядуванні заведено вбиратися в різноманітні костюми і вітати кожного зустрічного з Різдвом.
 3. Також є така традиція: опівночі, в ніч з 6 на 7 січня, необхідно відчинити вікна і двері, щоб Різдво увійшло в дім.
 4. Оскільки на Різдво закінчується піст, то прийнято готувати 12 страв, але вже не пісних.
 5. Увечері на Різдво знову за вечерею збирається вся родина, щоб відсвяткувати народження Христа.
 6. Також 7 січня в церквах проводиться 3 богослужіння: опівночі, на світанку і вдень, тому необхідно відвідати церкву, якщо ви віруюча людина.
 7. У цей день прийнято розповідати дітям біблійні історії про народження Христа і всіляко їх духовно просвіщати.

 
Отримуйте найсвіжіші новини у соцмережах:

Facebook

Twitter

Ознайомлений(а)