Касперівські браконьєри мстять за знищені сітки

Касперівські браконьєри мстять за знищені сітки

thumb_68118_news_mНападають гуртом, б’ють палицями, пробивають колеса авто і навіть стріляють. Так зустрічають браконьєри у Касперівцях Заліщицького району інспекторів рибоохорони. Звернення до правоохоронців результату не дає, кажуть інспектори.

Трьома пострілами у повітря намагались відлякати касперівські браконьєри працівників рибохорони, аби ті не заважали промислу. Черговий інцидент зі стріляниною трапився у понеділок, 2 лютого.

На допомогу міліції у рибоохороні уже не сподіваються. Бо, як кажуть рибінспектори, міліція не бачить злочину. Мовляв, і два попередні випадки нападу на працівників контролюючі органи не цікавлять.

- Ми знімали сітки. Побачили трьох чоловіків, які сиділи на березі і пили, – каже рибінспектор Тарас Войцеховський. – Почали підходити. Один з них упізнав мене, бо я й сам родом із Заліщицького району. Він кинувся до берега, мабуть, щоби зняти свою сітку. Ми підійшли ближче, а він кинувся у другий бік, а звідти – у ліс. Згодом звідти почули постріли. Певне, була двостволка. Потім ще один постріл, але вже було чути, що з іншої зброї.

Про цей випадок рибінспектори повідомили у міліцію. Там сказали: щоби розпочати повномасштабну операцію, треба все зареєструвати і т. д. Тож на місце міліцію не викликали. Адже майже два місяці тому, у грудні 2014-го, потрапили у подібну ситуацію. Тоді під селом Лисичники одні браконьєри спершу відлякували інспекторів пострілами у повітря. А інші, уже в Касперівцях, напали гуртом на авто рибоохоронців. Зловмисники порізали колеса та намагались витягнути інспекторів із салону.

- Приїхала міліція, опитала нападників. Ті ж стверджували, мовляв, нічого не було, нічого не бачили, – додає пан Войцеховський. – То навіщо звертатись, викликати їх на місце? Вони ж нічого не роблять.

Правоохоронці Заліщицького району коментувати нам ситуацію щодо грудневого нападу телефоном відмовились. Мовляв, триває розслідування. Усі подробиці – тільки у відповіді на інформзапит.

Мають надійний «дах»

Агресивно реагувати на появу інспекторів у Касперівцях почали після оновлення складу рибоохорони, ще з 2012 року. Нові рибоохоронці почали вилучати сітки, рибу, човни, перевіряти документи у продавців риби на ринку. Браконьєри почали відплачувати – псувати плавзасоби рибінспекторів та відлякувати пострілами, кидати камінням. Як переконані у рибоохороні, без надійного «даху» поводити себе настільки нахібно зловмисники не могли б.

- Заліщицький район – унікальна територія, – каже начальник відділу охорони водних біоресурсів «Тернопільрибоохорони» Андрій Об’єщик. – Звідти, мабуть, 75% усіх керівників правоохоронних органів. Приміром, така справа, як п’яний водій за кермом, – звична. Ніхто нікого не боїться.

Про те, що справи, пов’язані із нападом на рибінспекторів, просто заминають, свідчить не один випадок розбірок браконьєрів із рибоохороною, додає пан Об’єщик. Так, у ніч із 7 на 8 грудня 2013 р. у тих же Касперівцях 20 місцевих жителів майже чотири години били інспекторів та їхній транспорт.

- Викликали ми міліцію. На місце виїхав дільничний із водієм. Слідчий не приїхав, бо у нього того дня був день народження і він святкував, – додає Андрій Об’єщик. – Нині маємо таку ситуацію: справа про побиття наших людей не зрушується з місця. Натомість наших працівників судять за перевищення службових повноважень.

Переросло у промислові масштаби

Зокрема, проти працівників рибоохорони прокуратура порушила кримінальне провадження за статтею 365 «Перевищення влади або службових повноважень». Справа – у суді, уже відбулось близько 20 засідань. Нападників до відповідальності поки не притягують, триває досудове розслідування. Причому, за заявами інспекторів, міліція відкрила провадження за статтею 125 «Умисне легке тілесне ушкодження».

- Де логіка? Якщо інспектори перевищили службові повноваження під час служби, то і проти нападників має бути порушена справа за статтею 345 «Погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу», – додає Андрій Об’єщик. – Аж цьогоріч нам вдалось добитись, щоби статтю таки перекваліфікували. Адвокати кажуть, що ці провадження мали б об’єднати в одну справу. Натомість справу про побиття наших працівників ще тільки розслідують, а нападники по одному виїжджають за кордон.

Загалом, як каже пан Об’єщик, у Касперівцях браконьєрство переросло у масштабне явище. Навіть більше, як промислове. У самих же Касперівцях визнають, що проблема із браконьєрством є. Мовляв, скоро із вудочкою не буде де ловити рибу. Але кажуть, що причетні до браконьєрства не тільки місцеві жителі, а й люди з ближніх сіл, сусідніх районів. Однак щодо побиття та стрілянини мають іншу версію.
- Виїжджала опергрупа (йдеться про стрілянину у грудні 2014-го), – каже сільський голова Касперівців Володимир Галаїда. – Проводили слідчі дії, і виявилось, що ніхто з жителів не стріляв. А стріляли інспектори самі зі стартового пістолета.

Місцеві поскаржились на рибоохорону

Згадувані кримінальні провадження, відкриті через грудневе побоїще, не можуть бути об’єднаними, кажуть у прес-службі обласної прокуратури. Мовляв, справами про перевищення повноважень працівниками правоохоронних органів займається прокуратура, а справами про побиття самих працівників – міліція.

- 8 грудня 2013 року Заліщицьким РВ внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом побиття місцевого жителя працівником управління охорони використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Тернопільській області, – кажуть у прес-службі. – Вказане кримінальне провадження за підслідністю було скероване в прокуратуру області. У ході його розслідування до прокуратури звернувся ще один місцевий житель із заявою про спричинення йому тілесних ушкоджень працівниками вказаного правоохоронного органу.

За результатами розслідування кримінального провадження прокуратура області скерувала до суду обвинувальний акт стосовно двох рибінспекторів за ч. 2 ст. 365 КК України, тобто за перевищення службових повноважень, що супроводжувалось насильством та застосуванням спеціальних засобів.

- Водночас досудове розслідування кримінального провадження за заявами працівників рибоохорони про їх побиття місцевими жителями зараховане до підслідності органів внутрішніх справ, – додають у прес-службі. – Зазначені кримінальні провадження не можуть бути об’єднані в одне кримінальне провадження, оскільки підслідність здійснення досудового розслідування кримінальних проваджень визначена ст. 216 КПК України.

20 хвилин

 
Отримуйте найсвіжіші новини у соцмережах:

Facebook

Twitter

Ознайомлений(а)